Kadetid haarasid haridusmessil noorte huvi

17. veebruaril käisid Kõrgema Sõjakooli maa-, mere- ja õhuväe õppesuundade kadetid haridus- ja infomessil Intellektika sõjakoolis õppimise võimalusi ja kadettide eluolu tutvustamas. Sellest, mida messil osalemine tähendab, annavad ülevaate maaväe põhikursuse 2. õppeaasta kadettseersant Oliver Jõesaar ja kadett Taavi Oja.

Huvilised said tutvuda kadettide relvastusega
Foto: kpt Kristjan Kostabi

Info otse allikalt

Tänapäeval, mil pea kogu informatsioon on kättesaadav veebist, on noored harjunud üldiselt just sealt oma küsimustele vastuseid otsima. Messid on aga kohad, kus on võimalik küsida kõike, mis seni arusaamatuks jäänud on, otse allikalt. Ning seda võimalust kasutavad igas vanuses huvilised. Kadettseersant Jõesaar tõdeb, et messi külastajatest on huvi suurenenud üha enam just noorematel, kes uurivad, kuidas juba enne ajateenistust riigikaitsesse panustada. „9. aastased poisid tulid ja uurisid, kuidas astuda Nooreks Kotkaks. Samuti uurivad väga paljud gümnasistid õppimisest sõjakoolis ja elust kaitseväes.“ Kadett Oja lisas, et ajateenistuse ja õppimisvõimaluste vastu tundsid suuresti huvi ka neiud. „Neidusid huvitas kõige rohkem sõjakooli eluolu ja väljaõppe raskus,“ ütles ta.

Sõjakool tekitab põnevust

Tänavu oli sõjakool Intellektikal väljas lisaks tavavormis ja lahingvarustuses kadettidele ka PASI-ga, millega külastajad tutvuda said. See kõik tekitas külastajates põnevust ja seetõttu pöörduti kadettide poole tihti lisaks kooli kohta käivatele küsimustele ka muude teemadega. „Tihti tullakse küsima, kas võib mind pärast facebookis sõbraks lisada või mulle kirjutada,“ tõi kadettseersant Jõesaar näiteks. „Samuti on saadetud sõpru küsima, kas meiega pilti tohib teha, kuna ise ei julgeta.“ Sellistes küsimustes on kadetid vastutulelikud olnud ja pildistamisele piire ette ei seata.

Lisaks põnevusele hinnatakse Kõrgemat Sõjakooli haridus- ja infomessidel väga. „Öeldakse, et kohe turvalisem on olla, kui sõjakooli kadetid relvastuse ja lahingvarustusega kohal on,“ ütles kadettseersant Jõesaar, kelle sõnul on sõjakooli esindada uhke tunne.

Suurt huvi näitasid üles ka noored külastajad
Foto: Ave Eerma

Hea kogemus tulevikuks

Messidel osalemine on kadettide seas populaarne, kuna lisaks ettevalmistavale koolitusele ja avaliku esinemise kogemusele annab see võimaluse noortega suhelda ja mõista nende suhtumist nii kaitseväkke kui Kõrgemasse Sõjakooli. Selline kogemus on kasulik ka ees ootava ohvitseri karjääri puhul ning sellest tulenevalt täituvad mineku korral kohad ka loetud hetkedega. „Messil osalemine õpetab ka erinevate inimestega suhtlema ja olema valmis nii-öelda kiireks ümberlülituseks,“ tõi kadett Oja välja peamise võtmesõna messil osalemisest. „Need, kellel on natukenegi militaarset tausta, tulevad ise uurima. Aga kellel ei ole, jäävad kaugele vaatama, siis tulebki nende poole ise pöörduda ja uurida huvide ja tulevikuplaanide kohta,“ lisas kadettseersant Jõesaar ning võttis messikogemus kokku järgnevalt: „Julge pealehakkamine on pool võitu – see on minu reegel messil.“

Ilmus Sõdurilehes 1. märtsil 2017