fbpx

Sõjakooli kadett: tahtejõud viib eesmärgini

Olen oma elus lähtunud sellest, et mugavustsoon on vale koht, kus olla. Selleks, et jõuda eesmärkideni, tuleb pingutada ning võtta igast kogemusest maksimum. Neid põhimõtteid järgides läbisin edukalt ajateenistuse ning alustasin sel sügisel õpinguid Kõrgema Sõjakooli maaväe põhikursuse 1. õppeaastal. 01

Ajateenistusest maksimum

Ajateenistuse läbisin 1. jalaväebrigaadi luurekompaniis ja see aeg oli minu jaoks väga lahe. Kui mõnikord võib aega teenides tekkida hetk, mil tunned, et sealsed tegevused ei ole vajalikud, siis tegelikult on seal oldud aeg kasulik ja sellest on väga palju õppida. Seega soovitan eelkõige leida viis, kuidas ise seal veedetud aeg võimalikult efektiivselt ära kasutada. Siin kehtib ka Steve Jobsi ütlus, et stay hungry, stay foolish ehk ole alati näljane uute teadmiste järgi. Ära võta asja nii, et oled maailma kõige targem vend, siis ei ole sa õpetatav ega suuda vastu võtta uusi ideid.

Minul oli ajateenistusse minnes juba konkreetne mõttelaad paigas – tahtsin võtta sellest kogemusest maksimumi. Kuna olin otsustanud pärast ajateenistust Kõrgemasse Sõjakooli õppima asuda, sooritasin sõduri baaskursuse ajal kooli sisseastumiskatsed. Läbisin need edukalt ja sain seejärel kindlustundega, sõjakooli embleem vasakul käel, ülejäänud teenistusele vastu minna. Teenistuse ajal tuldi palju küsima, mis embleem see on, miks otsustasin õppima asuda ja mida sõjakool endast üldse kujutab ning mingil määral oodati minult võib-olla ka rohkem, ikkagi tulevane ohvitseriks õppija.

Olen üldjuhul väga suure õigustundega ning ei lase kellelegi õigusetult liiga teha, nii olin ka ajateenistuses jaoülemana valmis oma meeste eest seisma. See oli ka minu suurim õppetund ajateenistuses, just usalduse küsimus, sest kui tahad, et sinu mehed seisaksid sinu eest väljas, pead ise selleks täpselt samamoodi valmis olema.

Tahtejõud viib eesmärgini

Tegelikult oleks mul tervislike põhjuste tõttu ajateenitus läbimata jäänud, kuna 18. aastasena vigastasin liigse koormuse tõttu oma selga. Aga mul oli kindel eesmärk minna õppima sõjakooli ja selleks on vajalik läbitud ajateenistus. Seega otsustasin loobumise asemel probleemist jagu saada ning alustasin taastusraviga. Avastasin seeläbi pilatese treeningud, mis aitavad tugevdada lihaskorsetti. Kuigi esmalt võib see seostuda nii-öelda naiste trenniga, siis seda ta kindlasti ei ole ning tänu järjekindlatele treeningutele on seljavalud minu jaoks minevik. See on olnud minu suurim eneseületus – töötada selle nimel, et saada terveks ning astuda lähemale oma eesmärgile. Ning nüüd saan öelda, et tänu tahtejõule ja pühendumusele olen täiesti terve noor inimene, kes on läbinud ajateenistuse luurekompaniis, nooremallohvitseri kursuse 135 km rännaku ning omandab sõjakoolis parimat juhtimisalast haridust Eestis. Siit ka soovitus – nähke oma eesmärkide nimel vaeva, hoidke tervist ja parandage oma füüsist ning pigem ennetage probleemi, kui tegelege tagajärgedega.

Sõjakool ületab ootusi

Ajateenistuses sain kindlust, et olen õigel teel ja sõjaväeline juhtimine on see, mida soovin edasi õppida. Sõjakoolist oli mul teadmine olemas, kuna käisin enne katseid lausa kolm korda lahtiste uste päeval ning ajateenistuses olles küsisin rühmaülemalt tagasisidet enda isiku- ja juhiomaduste kohta. Kui on tekkinud äratundmise hetk ja huvi, siis kindlasti soovitan sõjakooli kaaluda ja ajateenistuses olles küsida eelkõige nõu oma rühmaülemalt.

Nüüd, olles kadett, saan öelda, et Kõrgem Sõjakool on vastanud mu ootustele. Siin on väga palju erilisi traditsioone, mida saab vaid kadetina kogeda. Lisaks ootasin seda, et inimesed on siin motiveeritud ja see on minu ootusi isegi ületanud. Siinne õpikeskkond on nii hästi loodud, samuti on kõrgelt hinnatav suhtumine ning õppejõudude pühendumus. Oluline on aga mõistmine, et kool ei tee meist ohvitsere, vaid annab selleks vahendid, ohvitser kujuneb meist läbi pühendumise ning kolm aastat kestvate õpingute ja sellele järgneva kindlustatud teenistuse jooksul.

 

Kaarel Aruoja

Kõrgema Sõjakooli maaväe põhikursuse 1. õppeaasta kadett

 

 

Ilmus 25.10.2016 Sõdurilehes